Kominek płonącym sercem domu

drewno kominkowe – Jak wybrać dobre drewno do kominka?
13 lutego 2018
Dlaczego palenie drewnem kominkowym się opłaca?
3 kwietnia 2018

Kominki to jedne z najbardziej zapadających w oko elementów wystroju wnętrza a jednocześnie przydatnego urządzenia grzewczego. Każdy kto chciał mieć kiedyś dom marzył o tym żeby własnie posiadać tego rodzaju kominek opalany drewnem i relaksować się przy nim w chłodne zimowe wieczory.

Kominek opalany drewnem możemy zakupić już w pierwszym lepszym sklepie budowlanym w dziale z elementami wnętrza, gdzie będziemy mieli dużą porcję różnych kominków do wyboru. Dzisiaj kominki to przede wszystkim stalowy piecyk, który po umieszczeniu w odpowiednim miejscu w domu możemy obudować materiałem nam pasującym np. cegłami. Koszt zakupu takiego kominka nie jest duży i może zamknąć się już w granicach 600 zł za najtańsze warianty. Dla osób bardziej wymagających ceniących sobie unikalny design, oraz oszczędność w przestrzeni są specjalne wkłady kominkowe.  Wkład kominkowy różni się tym od standardowego pieca kominkowego że można go zabudować na dowolnej wysokości w ścianie, specjalnej kolumnie po środku salony czy innym wybranym przez nas miejscu. Piece kominkowe natomiast są zaprojektowane, aby samym swoim wyglądem stanowiły dla siebie ozdobę dzięki czemu nie jest koniecznie ich obudowywanie. 

Jak kształtują się ceny różnych piecy i wkładów kominkowych?

Rozbieżność cenowa takiego rozwiązania jest dość duża i może oscylować od 600 zł do nawet 4000 zł za najdroższe warianty wkładów kominkowych. taka różnica w cenie bierze się w przede wszystkim ze względu na wielkość danego piecyka jak i jego wygląd. Specjalne duże przeszklone drzwiczki, dzięki którym możemy podziwiać palące się drwa też kosztują nie małą kwotę dlatego warto zastanowić się na czym konkretnie nam zależy podczas wybierania własnego kominka na drewno.

Gdzie możemy kupić kominek?

Kominki zasadniczo można nabyć już w pierwszym lepszym sklepie z artykułami do domu takimi jak Castorama, PSB Mrówka itd, gdzie wybór piecy kominkowych, oraz wkładów kominkowych jest bardzo duży. Kolejną możliwością jest oczywiście zakup kominku za pośrednictwem specjalistycznych stron internetowych producentów. Na takich stronach znajdziemy odpowiednią specyfikację danego piecyka w raz z ceną i samym montażem. Bardzo duży wybór sprawi również że nie będziemy musieli marnować połowy dnia na szukanie wymarzonego kominka po sklepie a jedynie kilkadziesiąt minut na stronce producenta.

Dla kogo idealny jest kominek?

Kominki idealne są dla osób posiadających domek w dużej odległości od miasta gdzie zima potrafi bardzo mocno zaskoczyć, dla osób z dziećmi, dla młodych małżonków którzy chcieli by budować swój związek przy klimatycznie trzaskających drwach w czasie zimowych wieczorów. Nie należy również zapominać o aspektach grzewczych jakie są główną przyczyna posiadania kominka. Takie rozwiązanie może być idealne głównie w domkach letniskowych nad jeziorem, gdzie nie ma możliwości podłączenia ogrzewania miejskiego, a piec węglowy nie jest potrzebny przez większą część czasu. Kominek to inwestycja ale głównie w miłe doświadczenia i przyjemny wystrój domu.

A jak już będziesz miał wymarzony kominek kliknij po drewno do niego 🙂

Projekt i wykonanie AdrianGrzybek.pl