Dlaczego palenie drewnem kominkowym się opłaca?

Kominek płonącym sercem domu
6 marca 2018
Drewno do rozpalania kominka – rozpałka
10 stycznia 2019

Palenie drewnem kominkowym a inne źródła ciepła

     Mimo, że sytuacja na rynku grzewczym ciągle się zmienia to jak narazie niezmiennie, najczęściej wykorzystywanym paliwem grzewczym jest węgiel. I jak narazie nie zanosi się na  gwałtowną zmianę tego trendu, choć w perspektywie kolejnych lat wydaje się, że powoli ten stan rzeczy może się zmienić. A to wszystko z powodu wielu zalet, a także opłacalności palenia z wykorzystaniem drewna kominkowego jako materiału opałowego. Na pewno palenie drewnem kominkowym ma przewagę nad węglem pod kątem opłacalności. A jak jest względem innych paliw grzewczych? Okazuje się, że także w innych przypadkach szereg zalet drewna kominkowego, czyni z niego lepszy i bardziej opłacalny materiał opałowy. Tak jest również w odniesieniu do np. gazu czy nafty, choć niektórym może wydawać się, że to niemożliwe. A jednak palenie drewnem kominkowym naprawdę się opłaca.

Zalety i wady drewna kominkowego względem innych źródeł ciepła

     Jak już wcześniej zostało wspomniane drewno kominkowe, czy też palenie nim, posiada wiele zalet. Obecne są także wady w porównaniu do innych materiałów opałowych. Jakie są te pierwsze, jak i te drugie cechy? Pierwszą zaletą drewna kominkowego jako paliwa grzewczego jest jego ogólna dostępność. Zdecydowanie łatwiej jest wyprodukować drewno kominkowe niż wydobyć z kopalni węgiel. W przypadku drewna, sadzone są drzewa, po czym ścina się je na potrzeby ogrzania budynków. W miejsce ściętych drzew sadzi się następne, aby równowaga w przyrodzie została zachowana. Od razu można więc zauważyć drugą zaletę drewna jako materiału opałowego, a mianowicie, że jest ono w pełni odnawialne. Z kolei jeśli chodzi jeszcze o pierwszą zaletę, to wspomniana dostępność ma odzwierciedlenie w cenach surowca, zarówno względem węgla, jak i np. gazu. Otóż ceny węgla i gazu często się wahają i ich cena zależy tak naprawdę od ilości wydobytego surowca. Jeśli w danym roku mniej go wydobyto, to cena będzie wyższa. Takich wahań w cenach drewna kominkowego raczej nie ma, a to ze względu na to, że ilość surowca dzięki działaniom leśników jest zachowana zazwyczaj na w miarę równym poziomie. Warto też wspomnieć, że właśnie ze względu na wspomniane wahania cen, ceny drewna kominkowego potrafią być dużo niższe względem cen węgla czy gazu. Poza tym dobrej jakości drewno, będzie w stanie utrzymywać ciepło w domu w czasie porównywalnym zarówno do węgla, jak i gazu, więc nie ma tu mowy o potrzebie kupowania większej ilości drewna. Oczywiście jeśli mowa o wysokiej jakości kominkowym drewnie opałowym, a na takim się tutaj skupiamy.

Palenie drewnem kominkowym jest naprawdę opłacalne

     Wszystko to, co zostało opisane wyżej sprawia, że palenie w domu za pomocą drewna kominkowego naprawdę się opłaca. Mimo to wiele osób ciągle wybiera inne materiały opałowe takie jak węgiel czy gaz. A szkoda, bo spora część z nich mogłaby być zaskoczona jak wiele można zaoszczędzić, paląc drewnem kominkowym. To powoli zaczyna być zauważane w społeczeństwie. I dobrze. Bo palenie drewnem kominkowym jest opłacalne !

Projekt i wykonanie AdrianGrzybek.pl