Zimne wieczory, długie noce, to sygnał, że rozpoczął się okres grzewczy. Ruszają piece, kominki, centralne ogrzewanie. Każdy chce mieć w domu ciepło, a zarazem jak najmniej wydać pieniędzy na ogrzewanie. W wielu domach spotkać można kominki. Jedne z nich pełnią funkcję dekoracyjną i dogrzewania pomieszczeń, w innych całkowicie odpowiadają za ciepło w całym budynku. Ogrzewanie takie jest znacznie tańsze niż prądem i gazem, trzeba tylko na początku zainwestować pewne fundusze na założenie kominka i systemu grzewczego. Następnie bardzo ważnym elementem będzie odpowiedni dobór drewna do kominka. Skąd wziąć takie drewno? Czy można tak po prostu pójść do lasu i nazbierać drewna? Oczywiście, że nie. Jest to kategorycznie zakazane. Drewno z lasu można wywozić tylko za zgodą leśniczego i za odpowiednią opłatą. Decydując się na taki rodzaj opału, trzeba pamiętać o doborze właściwego drewna do kominka, wysuszeniu go i porąbaniu na szczapy. Znacznie łatwiej jest po prostu zamówić potrzebne nam drewno w sklepie. W Piotrkowie Trybunalskim jest firma, która już od wielu lat zajmuje się dostawą drewna na terenie całego województwa łódzkiego. Drewno kominkowe Piotrków to produkt z legalnego źródła, odpowiednio dobrany, sezonowany i pocięty. Takie drewno bezpośredniego po zakupie nadaje się do domowego użytku.
Jakiego drewna należy używać do palenia w kominkach ?
Drewno do kominka powinno wolno się spalać i mieć miły aromat, dlatego nie może być to drewno miękkie lub z dużą zawartością kory. Jest to specjalnie dobrane drewno, co do którego mamy bardzo wysokie wymagania. Najlepiej nadaje się do tego drewno owocowe oraz grab, buk, dąb i brzoza. W kominkach nie można używać drewna pochodzącego z drzew iglastych. Drewno takie nie nadaje się do ogrzewania w kominkach. Ma ono w swoim składzie wysoką zawartość żywicy, co sprzyja emitowaniu dużej ilości dymu, sadzy i innych zanieczyszczeń. Związki te bardzo brudzą komin i palenisko, dlatego nie powinny być używane w domowych kominkach. Nadają się za to na opał w dużych kotłach grzewczych do kotłowni. Drewno na opał powinno być wysuszone i pocięte na odpowiedniej wielkości szczapy lub klocki. Okres sezonowania drewna najczęściej trwa do 2 lat. Dzięki wysuszeniu drewno może osiągać wyższą temperaturę spalania, co daje więcej ciepła w domu. Bardzo ważne jest także odpowiednie drewno do rozpalania. Nie każde drewno nadaje się do tego, musi być właściwie pocięte, dobrze wysuszone i odpowiedniej twardości. Drewno miękkie szybciej się pali i łatwiej się nim rozpala. Często drewno to pakowane jest także do wygodnych do przenoszenia i użytkowania worków, przez co nie zajmuje dużo miejsca i nie wymaga pakowania do specjalnych pojemników.
Drewno kominkowe Piotrków zapewni w domu ciepło, miłe, nastrojowe wieczory w gronie najbliższych. A odpowiedni dobór i łatwość w użytkowaniu da komfort i oszczędności w codziennym budżecie. Zimowe wieczory i noce będą czasem relaksu i długich rozmów przy wesoło płonącym ogniu i przyjemnym zapachu palącego się drzewa.